DOC – WORD
Wniosek |
Wycofanie Pit2 |
PDF i WORD |
Recenzje ⭐⭐⭐⭐ 4.98 -2223 |
Otwórz |
Rrzykład
Szablon
Wnioskodawca,
Imię i nazwisko / Nazwa firmy
Adres zamieszkania / siedziba
Kod pocztowy i miejscowość
Data
Naczelnik Urzędu Skarbowego / Kierownik Urzędu Skarbowego
Imię i nazwisko
Adres urzędu
Kod pocztowy i miejscowość
Wniosek o wycofanie formularza PIT-2Szanowny Panie Naczelniku / Szanowny Panie Kierowniku,
Na podstawie art. 121 par. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 94) oraz art. 186 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. – podatek dochodowy od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1797), niniejszym składam wniosek o wycofanie złożonego przeze mnie formularza PIT-2 dotyczącego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy _______________.
WyjaśnieniePragnę zaznaczyć, że złożenie formularza PIT-2 było wynikiem pomyłki / nieprawidłowej interpretacji przepisów podatkowych / innych okoliczności, które skutkowały błędnym rozliczeniem podatku dochodowego. W związku z tym, zgłaszam prośbę o możliwość wycofania ww. formularza w celu dokonania poprawek i złożenia nowego, poprawnego rozliczenia.
Dokumenty załączone do wnioskuW celu uzasadnienia prośby o wycofanie formularza PIT-2 załączam następujące dokumenty:
- Kopia złożonego formularza PIT-2 – do wglądu
- Wyjaśnienie odnoszące się do błędnego rozliczenia podatku – do wglądu
- Inne dokumenty potwierdzające nieprawidłowość rozliczenia – do wglądu
Proszę o przeprowadzenie weryfikacji mojego wniosku wraz z załączonymi dokumentami. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia prośby, proszę o potwierdzenie wycofania formularza PIT-2 oraz informację dotyczącą sposobu dokonania poprawek i ponownego złożenia rozliczenia.
Jednocześnie deklaruję, że jestem świadomy/a konsekwencji związanych z nieprawidłowym rozliczeniem podatku oraz odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych dokumentów podatkowych.
Proszę o rozpatrzenie mojego wniosku w najkrótszym możliwym terminie.
Z poważaniem,
Podpis wnioskodawcy
Pieczątka (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą)
Jak napisać Wniosek O Wycofanie Pit2
Aby złożyć wniosek o wycofanie PIT-2, należy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu Skarbowego. Następnie, formularz ten należy złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą.
Aby złożyć wniosek o wycofanie PIT-2, konieczne jest przygotowanie kilku dokumentów. Należy posiadać wypełniony formularz wniosku o wycofanie PIT-2, kopię PIT-2, potwierdzenie wpłaty podatku, oraz dowód osobisty. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, może być także konieczne przedstawienie dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności.
Wniosek o wycofanie PIT-2 można złożyć w każdym momencie, po złożeniu deklaracji podatkowej za dany rok. Nie ma żadnego określonego terminu na składanie tego wniosku, jednak zaleca się złożenie go możliwie jak najszybciej po złożeniu deklaracji podatkowej.
Złożenie wniosku o wycofanie PIT-2 jest bezpłatne. Osoba składająca ten wniosek nie musi ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z tym procesem.
Czas rozpatrzenia wniosku o wycofanie PIT-2 może być różny, w zależności od obciążenia biura urzędu skarbowego. Standardowo, wniosek ten powinien zostać rozpatrzony w ciągu kilku tygodni od daty złożenia.
Po rozpatrzeniu wniosku o wycofanie PIT-2, urząd skarbowy powinien przesłać informację o jego rozpatrzeniu na podany w wniosku adres korespondencyjny. Może to być listem poleconym lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Niektóre urzędy skarbowe umożliwiają złożenie wniosku o wycofanie PIT-2 drogą elektroniczną. W celu skorzystania z takiej możliwości, należy sprawdzić, czy dany urząd skarbowy posiada taką opcję i zarejestrować się na platformie e-urząd.
Tak, wniosek o wycofanie PIT-2 można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. W celu złożenia wniosku należy udać się do odpowiedniego biura urzędu skarbowego i przedłożyć wypełniony formularz wniosku o wycofanie PIT-2 oraz niezbędne dokumenty.
Jeśli wniosek o wycofanie PIT-2 zostanie odrzucony, warto skonsultować się z pracownikiem urzędu skarbowego, aby dowiedzieć się przyczyn takiej decyzji. W niektórych przypadkach, będzie możliwość wystosowania odwołania od tej decyzji.
Wycofanie PIT-2 nie jest równoznaczne z anulowaniem zobowiązania podatkowego. Oznacza jedynie, że wnioskujący nie zamierza już kontynuować procesu rozliczania się podatkowego za dany okres. Osoba składająca taki wniosek wciąż może zostać zobowiązana do zapłaty podatku.
Wniosek o wycofanie PIT-2 może być złożony zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. W przypadku przedsiębiorców, konieczne będzie przedstawienie dodatkowych dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności.
Tak, wniosek o wycofanie PIT-2 można złożyć również po upływie terminu rozliczenia podatkowego. Nie ma żadnych ograniczeń co do czasu, w którym można złożyć taki wniosek.
Wniosek o wycofanie PIT-2 jest możliwy do złożenia jedynie w przypadku, gdy zostanie wcześniej złożona deklaracja podatkowa. Nie można złożyć wniosku o wycofanie PIT-2 bez wcześniejszego rozliczenia podatkowego.
Wniosek o wycofanie PIT-2 nie jest traktowany jako deklaracja podatkowa. Jest to odrębny wniosek składany w celu odstąpienia od kontynuowania procesu rozliczania się podatkowego za dany okres.
Wycofanie PIT-2 ma wpływ na wypłatę zwrotu nadpłaconego podatku. Jeśli wniosek o wycofanie PIT-2 zostanie rozpatrzony pozytywnie, urząd skarbowy zatrzyma zwrot nadpłaconego podatku i nie dokona jego wypłaty.