Wniosek O Zabezpieczenie Majątkowe W Postępowaniu Karnym – Wzór



Wniosek O Zabezpieczenie Majątkowe W Postępowaniu Karnym
Wniosek
Zabezpieczenie Majątkowe W Postępowaniu Karnym
WORD -PDF
Recenzje ⭐⭐⭐⭐ 4.36 -3725
Otwórz




Wzór Wniosek O Zabezpieczenie Majątkowe W Postępowaniu Karnym

  1. Nazwisko i imię wnioskodawcy:

  2. Adres zamieszkania:

  3. Numer telefonu:

  4. Data urodzenia:

  5. Numer dowodu osobistego:

  6. Data wystawienia wniosku:

  7. Sąd Rejonowy:

  8. Numer sprawy:

  9. Prokuratura:

  10. Przedmiot postępowania karnego:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym dotyczącym sprawy o *

Wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia * w sprawie pod numerem * zostałem skazany na karę więzienia w zawieszeniu na okres próby *

W związku z powyższym wnioskuję o zabezpieczenie mojego majątku w celu wykonania orzeczonej kary przez sąd. Zabezpieczenie majątkowe będzie miało na celu zapewnienie pokrzywdzonemu środków na zadośćuczynienie i naprawienie szkody.

Niniejszym podaję informacje dotyczące mojego majątku mającego stanowić zabezpieczenie:

  • Opis nieruchomości:

  • Opis ruchomości:

  • Stan konta bankowego:

  • Samochód marki *, rocznik *, numer rejestracyjny *

  • Inne wartościowe przedmioty:

Proszę również o wyrażenie zgody na wprowadzenie oznaczonego majątku do rejestru zabezpieczeń oraz na tymczasowe ograniczenie moich praw do korzystania z tego majątku.

Jednocześnie informuję, że jestem w pełni świadomy skutków zabezpieczenia majątkowego i dokładnie zapoznałem się z wymogami, jakie będą na mnie nakładane.

  Wniosek O Zabezpieczenie Majątkowe - Wzór

Żądanie zabezpieczenia majątkowego motywuję obawą przed utratą środków na zadośćuczynienie i naprawienie szkody przez pokrzywdzonego. W związku z tym, proszę o uwzględnienie mojego wniosku i podjęcie odpowiednich działań w celu zabezpieczenia mojego majątku.

W załączeniu do wniosku przesyłam wymagane dokumenty potwierdzające moje posiadane mienie oraz udokumentowane straty poniesione przez pokrzywdzonego.

Podpis wnioskodawcy:



Jak napisać Wniosek O Zabezpieczenie Majątkowe W Postępowaniu Karnym



Pytanie 1: Jakie są podstawy prawne dla wniosku o zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Podstawą prawną dla wniosku o zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym jest art. 319–325 Kodeksu postępowania karnego.
Pytanie 2: Kiedy możemy złożyć taki wniosek?
Odpowiedź: Wniosek o zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym można złożyć na etapie śledztwa lub później, przed skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.
Pytanie 3: Jakie są cele zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Cele zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu karnym to m.in.: zapewnienie pokrycia przyszłego świadczenia majątkowego, zabezpieczenie roszczeń pokrzywdzonego, zabezpieczenie kosztów postępowania.
Pytanie 4: Jakie dokumenty są wymagane przy składaniu wniosku o zabezpieczenie majątkowe?
Odpowiedź: W celu złożenia wniosku o zabezpieczenie majątkowe, należy dołączyć m.in.: dowody z jakiego tytułu przysługują roszczenia, dokumenty potwierdzające wysokość roszczeń, wykaz majątku oskarżonego.
Pytanie 5: Czy wniosek o zabezpieczenie majątkowe można złożyć samemu, czy konieczna jest pomoc prawnika?
Odpowiedź: Złożenie wniosku o zabezpieczenie majątkowe można dokonać samodzielnie, jednak z uwagi na skomplikowane przepisy prawa, warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w postępowaniu karnym.
Pytanie 6: Czy zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym odbywa się zawsze na podstawie wniosku?
Odpowiedź: Nie, w niektórych sytuacjach sąd może zastosować zabezpieczenie majątkowe nawet bez wniosku strony, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, a wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku.
Pytanie 7: Jakie są rodzaje zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Rodzajami zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu karnym są m.in. blokada rachunków bankowych, zakaz rozporządzania nieruchomościami, cofnięcie prawa jazdy.
Pytanie 8: Czy zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym może zostać uchylone?
Odpowiedź: Tak, sąd może uchylić zabezpieczenie majątkowe, jeżeli zostaną spełnione określone przesłanki, np. zapłacenie roszczeń w całości lub umarzanie postępowania karnego.
Pytanie 9: Jakie są konsekwencje zastosowania zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Konsekwencjami zastosowania zabezpieczenia majątkowego są m.in.: ograniczenia w dysponowaniu majątkiem, uniemożliwienie dostępu do rachunków bankowych, utrata prawa jazdy.
Pytanie 10: Jak długo może trwać zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym może trwać do czasu zakończenia postępowania sądowego, tj. aż do wydania prawomocnego wyroku przez sąd.
Pytanie 11: Czy można zaskarżyć decyzję sądu odnośnie zastosowania zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Tak, decyzję sądu odnośnie zastosowania zabezpieczenia majątkowego można zaskarżyć do sądu drugiej instancji, tj. do Sądu Apelacyjnego.
Pytanie 12: Czy osoba, przeciwko której postępowanie karne jest prowadzone, może wnioskować o zabezpieczenie majątkowe?
Odpowiedź: Tak, osoba, przeciwko której prowadzone jest postępowanie karne, także może złożyć wniosek o zabezpieczenie majątkowe, jeżeli spełnia określone przesłanki.
Pytanie 13: Jakie są koszty zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Kosztami zabezpieczenia majątkowego są m.in. opłaty sądowe, koszty zatrudnienia biegłego, opłaty za przechowywanie zabezpieczonego mienia.
Pytanie 14: Czy wniosek o zabezpieczenie majątkowe można złożyć za granicą?
Odpowiedź: Tak, wniosek o zabezpieczenie majątkowe można złożyć również za granicą, jeżeli przestępstwo lub osoba, przeciwko której prowadzone jest postępowanie, ma związek z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pytanie 15: Jakie są konsekwencje niezłożenia wniosku o zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym?
Odpowiedź: Niezłożenie wniosku o zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym może spowodować brak środków na pokrycie roszczeń lub kosztów postępowania, co będzie miało negatywne skutki dla stron postępowania.


Dodaj komentarz